26,840
edits
Line 26: | Line 26: | ||
| French || French Colonial Empire || 1600 AD - 1800 AD | | French || French Colonial Empire || 1600 AD - 1800 AD | ||
|- | |- | ||
| English || British Colonial Empire | | English || British Colonial Empire || 1800 AD - 1945 AD | ||
|- | |||
| || American Western Globalism || 1945 AD - present | |||
|} | |} | ||